poniedziałek, 20 maja 2019

Włamanie do skarbonki

Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie pragnie Państwa poinformować o smutnym incydencie do jakiego doszło o godzinie 21. 27 dnia 14 maja 2019. Jak Państwo wiecie umieściliśmy na Starym Cmentarzu w Tarnowie skarbonkę do której wrzucać można datki na renowację tej zabytkowej nekropolii. Zarówno my jak i Miejski Zarząd Cmentarzy z którym współpracujemy ceniąc sobie tą współpracę sądziliśmy, że skarbonka spełnia wymogi i jest dostatecznie zabezpieczona przed złodziejami. Złodziej zweryfikował nasze myślenie. Udało mu się wybić szybkę podobno antywłamaniową i zabrać około 300 złotych wrzuconych tam przez ludzi dobrej woli, którym na sercu leży renowacja zabytkowych grobowców. Spłoszony nie zabrał 88 złotych i 43 groszy, które już wpłaciliśmy na konto Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem.
Wyjaśnienia wymaga jeszcze sprawa monitoringu na Starym Cmentarzu. Niestety firma ochraniająca nie zareagowała na zdarzenie, jak też zamykając bramę Starego Cmentarza o godzinie 22 nie została sprawdzona przez ochronę skarbonka. To zaledwie 15 metrów od bramy. Padał wtedy mocno deszcz ale to nikogo nie usprawiedliwia. Włamanie ujawnił rano gospodarz cmentarza. Policja zapewniła nas, że sprawę traktuje priorytetowo i zrobi wszystko by sprawca znalazł się tam gdzie jest jego miejsce. Wykonawca skarbonki wzmocnił zabezpieczenia i skarbonka wróciła 17 maja na swoje miejsce. Mamy nadzieję, że nie zniechęci ten fakt Państwa i nadal będziecie Państwo wspierać nas w dziele ratowania Starego Cmentarza. Skarbonka zamontowana została 18 kwietnia. Wystarczył zatem
niecały miesiąc by złodziej pojawił się i okradł miejsce szczególne dla naszego miasta. Już wiemy, że żadna „świętość” nie dotyczy złodziei. Podjęliśmy decyzję, że pieniądze ze skarbonki będą wyjmowane regularnie tak by zapobiec tego typu incydentom. Nie dziwcie się zatem Państwo, jak stwierdzicie, że w skarbonce nie będzie widać pieniędzy. Będziemy je komisyjnie co tydzień wyjmować i wpłacać na konto informując co jakiś czas na stronie jaka kwota znalazła się w skarbonce. Stoją skarbonki na cmentarzach w Warszawie, Krakowie czy Przemyślu. Nie było przypadków włamań. U nas nie może tak być.

Zarząd Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem